środa, 23 listopada 2016

Astenia

Astenia jest to stan słabości fizycznej i psychicznej organizmu.

Karotydynia

Karotydynia (ang. carotidynia) tzw. migrena twarzowa, przejawia się głębokim, tępym, czasami przeszywającym bólem w obrębie szczęki i karku. Występuje jednostronnie i może promieniować do policzka i ucha.

wtorek, 22 listopada 2016

15 mln zł na konkurs pn. Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

Ministerstwo Zdrowia ogłasiło konkurs na projekty, mające na celu wdrożenie ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi.

Instruktaż wykonania iniekcji z heparyny drobnocząsteczkowej

Heparyna drobnocząsteczkowa, HDCz (ang. Low Molecular Weight Heparin, LMWH) podawana jest w iniekcjach podskórnych i dożylnych, nie podaje się jej domięśniowo. W Polsce w użyciu są: dalteparyna, enoksaparyna, nadroparyna, parnaparyna.

niedziela, 20 listopada 2016

Objaw Babińskiego

Objaw Babińskiego (ang. Babinski sign, Babinski reflex, Babinski phenoemenon) występuje jako symptom fizjologiczny do ok. 2-3. r.ż. (niedojrzałość elementów układu nerwowego przewodzących bodźce ruchowe), później traktowany jest jako patologiczny i może wskazywać na uszkodzenie drogi korowo-rdzeniowej. Jako pierwszy opisał go w 1896 r. Józef Babiński, francuski neurolog polskiego pochodzenia.

Tętniak ośrodkowego układu nerwowego - przyczyny, objawy, powikłania

Tętniaki wewnątrzczaszkowe wykrywane są u ok. 2% populacji. Do pęknięcia dochodzi u ok. 6-12 osób na 100 000 w ciągu roku. Czynnikami ryzyka są: miażdżyca, wywiad rodzinny i wielotorbielowatość nerek.

Objaw Kerniga

Objaw Kerniga (ang. Kernig's sign) występuje m.in. u pacjentów z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Jako pierwszy opisał go Woldemar Kernig w 1882 r.

sobota, 19 listopada 2016

Ataksja

Ataksja, niezborność ruchowa (z stgr. ατάξις, ataxiā, łac. ataxia) jest to zespół objawów związanych z zaburzeniami koordynacji ruchowej ciała. Dochodzi do nieprawidłowego współdziałania mięśni agonistów i antagonistów w kwestii ich synchronii i regulacji napięcia mięśniowego.

czwartek, 17 listopada 2016

V Zachodniopomorskie Dni Neurochirurgii i Neuroanestezjologii

Spotkanie naukowe pt. V Zachodniopomorskie Dni Neurochirurgii i Neuroanestezjologii przeznaczone jest dla lekarzy i pracowników oddziałów Neurochirurgii, Neurologii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Spotkanie jest organizowanie przy współpracy z PTNCh i PTAiIT a Komitet Organizacyjny stanowią Oddziały Terenowe Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.